Životní styl v létě

Inspirace v čínské filozofii

Astronomické léto začína 21. června, ale podle čínského kalendáře se rodí již v květnu. Jak se chovat během letních měsíců nám přibližuje Vnitřní kánon Žlutého císaře (Huang Di Nei Jing – Su Wen, sladění ducha a Qi / energie čtyř ročních období).

Aktivní léto

Tři letní měsíce se nazývají „bujnost a nádhera“. Je to období, kdy vše bují a krásní, Qi nebes se promíchává s Qi země, rostliny jsou v plné síle. Lidé mají v létě chodit spát pozdě a vstávat časně, nesmí jim vadit, že dny jsou dlouhé a slunečné. V myslích nesmí přechovávat hněv, duševní nálada má odrážet rozjásanou letní atmosféru, aby i duch rozkvétal a Qi mohla volně vystupovat ven.

Pozornost mají směřovat ven a zajímat se o okolní svět. To odpovídá letní Qi a to je cesta její rozvíjení v létě. Kdo se jí protiví, poškozuje si srdce a na podzim se může stát, že bude churavět horkým onemocněním. Když si nevytvoří dostatečné podmínky pro shromažďování podzimní Qi, budou se choroby opakovaně vracet i v zimě.

Přes léto bychom tedy měli být aktivní, hodně času trávit venku v přírodě, sportovat, cestovat, chodit spát později a časně vstávat. Léto je nejjangovější období roku, což by se mělo promítnout i do našeho jídelníčku – lehčí strava, jinovější – více zeleniny, ovoce, ubrat minerály. Pozor na chlazené nápoje a ledové potraviny, působí kontraproduktivně a zraňují organismus. I sexuální aktivity si dopřejme více, než v zimě.